خوراک دام کارون

کارخانه تولیدکننده مواد اولیه خوراک دام و تولید باگاس نیشکر جهت استفاده در خوراک دام

شرکت تهیه و تولید خوراک دام کارون در سال 1366 بعنوان اولین کارخانه تولید و عرضه کننده محصول خوراک دام پایه متشکل از پیت و شیره نیشکر (ملاس) با ظرفیت اسمی تولید 180 هزار تن در سال به بهره برداری رسید.
شرکت تهیه و تولید خوراک دام کارون در سال 1360 به منظور تولید سالیانه 180 هزار تن خوراک دام با استفاده از تفاله نیشکر و ملاس تاسیس شد. عملیات اجرایی کارخانه در زمینی به مساحت 12 هکتار در جوار کارخانه کشت و صنعت نیشکر کارون آغاز گردید.
تمامی قطعات و ماشین آلات مورد نیاز این کارخانه توسط شرکت AMANDUS KAHL NACHF HAMBURG در آلمان ساخته شده و در محل فعلی این کارخانه واقع در 16 کیلومتری غرب شهرستان شوشتر نصب گردیده است.
از اواخر سال 1366 با بهره برداری از ماشین آلات و تاسیسات مدرن خود اقدام به تولید خوراک دام کاملاً مطلوب و مطمئن برای تغذیه انواع دامهای پرواری و شیری نمود.
بعد از بکارگیری هر دو خط تولید 33 تن در ساعت (بالغ بر 180 هزار تن در سال) می باشد.
پس از انجام آزمایشات مختلف بر روی انواع نژاد دام شیری و پرواری و آنالیز محصول تولید شده از جمله (اندازه گیری رطوبت و پروتئین و سایر فاکتورها) محصول به تولید انبوه رسید.
محصول تولیدی شرکت خوراک دام به صورت پلت (فشرده) بوده که بر اساس تحقیقات علمی و عملی انجام شده، می تواند تا 50 درصد در جیره دامهای پرواری و تا 25 درصد در جیره روزانه دامهای شیری مورد استفاده قرار گیرد.

مواد اولیه محصول تولیدی این کارخانه عبارتند از:
- 62 تا 70 درصد پیت که از باگاس نیشکر حاصل می شود.
- 30 تا 38 درصد ملاس نیشکر که از بقایای فرآیند تولید شکر در کارخانه کشت و صنعت کارون حاصل می شود. این محصول در مقایسه با کاه گندم و کاه جو حاوی 2 برابر پروتئین و 3 برابر چربی خام می باشد.
مدیریت و کارکنان این شرکت که اولین کارخانه تولید خوراک دام پایه از بقایای نیشکر در کشور محسوب می گردد با بهره گیری از دانش روز، همواره برای تحقق اهداف زیر کوشا بوده اند:
- بالا بردن کیفیت و استاندارد محصول تولیدی
- جلب رضایت مشتریان گرامی
- افزایش تولید سالانه
- کاهش ضایعات و هزینه های غیرضروری
- استفاده از فن آوری روز جهانی و تعویض سیستم های فرسوده و قدیمی
- صادرات محصول: صادرات این محصول نیز موفق بوده و برای کشورهای حوزه خلیج فارس بسته بندی و ارسال می گردد.